Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Понеделник, 02 Август 2021

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во кочанско на три локации: кај месноста викана Бели, гори кај Драчевик, гори во планинскиот предел кај Речани.

Жителите веќе јавуваат дека за два часа огнот претставува закана за градот и се приближил до првите куќи. Исплашени на помош доаѓаат првите комшии кој со лопати, кој со кофа вода, кој со противпожарен апарат.

На помош на пожарникарите од Кочани тргнаа екипи на ТППЕ од Скопје, од скопски Карпош, од Делчево, Берово, Виница, Валандово и околните општини.

Државната делегација со претседателот и премиерот ја напуштија свеченоста на Мечкин камен по повод Денот на Републиката, а истото го стори и министерот за внатрешни работи за да се екипираат силите на МВР за помош на Кочани.

Вака започна пожарот попладнево во шумскиот дел во кочанско, а ноќта пристигна во градот Кочани.
Last modified on Понеделник, 02 Август 2021 - 21:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.