Топ Новости

Патронот Св.Илија одбележан во Дојран

Вторник, 03 Август 2021

Големиот национален Празник Илиндeн е и патрон на градот Дојран. Можеби не сите од посетителите деновиве во Дојран го знаат тоа, но храмот на овој заштитник на градот, Црквата „Свети Илија“ во Стар Дојран, до доцна во ноќта остана отворен за сите кои го чествуваа празникот.

Гостите на крајбрежјето и понатаму се многубројни. Не е само Илинден. Лето е, а во тек е годишноодморската сезона и традиционалниот избор на домашните и транзитните српски гости за престој во Дојран, за ноќни прошетки покрај крајбрежјето, за вкусување на дојранските специјалитети по бројните ресторани и угостителски објекти како во градот, така и долж крајбрежјето на езерото.

Задоволството денеска за сите посетители на Дојран е двојно, патроно чествување и уживање во новитетите од туристичката понуда на Дојран.Last modified on Вторник, 03 Август 2021 - 00:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.