Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Патронот Св.Илија одбележан во Дојран

Вторник, 03 Август 2021

Големиот национален Празник Илиндeн е и патрон на градот Дојран. Можеби не сите од посетителите деновиве во Дојран го знаат тоа, но храмот на овој заштитник на градот, Црквата „Свети Илија“ во Стар Дојран, до доцна во ноќта остана отворен за сите кои го чествуваа празникот.

Гостите на крајбрежјето и понатаму се многубројни. Не е само Илинден. Лето е, а во тек е годишноодморската сезона и традиционалниот избор на домашните и транзитните српски гости за престој во Дојран, за ноќни прошетки покрај крајбрежјето, за вкусување на дојранските специјалитети по бројните ресторани и угостителски објекти како во градот, така и долж крајбрежјето на езерото.

Задоволството денеска за сите посетители на Дојран е двојно, патроно чествување и уживање во новитетите од туристичката понуда на Дојран.Last modified on Вторник, 03 Август 2021 - 00:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.