Доста е оган и пепел, и очај и страв

Сабота, 07 Август 2021

Ноќва е тешка во Делчевско-пехчевскиот регион, а пресудна за жителите на селата Будинарци, Мачево и Рабово каде беснее пожар веќе цел ден, и на места иако локализиран со промена на правецoт на ветерот продолжува да се потпалува. Од другата страна на планината со борова шума доаѓа пожар од правец на селото Разловци беровско, па селата можат да подпаднат под закана на оган од три правци во форма на потковица.

Тешката ноќ ја опишува жителка од овој огнено загрозен предел:

„Тажно небо над мојот град на крајот на овој тежок ден, тажно и во чад,
Заради сите изгорени дрвја,
Заради сите пеплосани фиданки и треви, јагленосани бубачки и шумска жители,
Заради плачот на старите луѓе по селата што мораат да ги напуштат своите домови живи да не изгорат во нив,
Заради стресот и беспомошноста на безбројте други,
Заради надчовечките напори на пожарникарите и сите вклучени во борбата со големата огнена стихија...
Ако тоа е Господи цената на сите наши гревови, доста е, платено е
Ако тоа е цената на престојната изборна кампања нека е проклета, доста е, платена е,
Смилувај се небо, смилувај се Сонце, и ти Господи, доста е оган и пепел, и очај и страв“, напиша Д. Младеновска на својот фејсбук профил.

Фото: Опожарените терени денеска во Делчевско-пехчевскиот регион

 

Last modified on Сабота, 07 Август 2021 - 02:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.