Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Гевгелиските тркачи трети на атлетскиот митинг „Трчај бе“

Недела, 12 Септември 2021

На третата по ред балканска меѓународна атлетска спортска манифестација „Трчај бе“ што се одржа денеска во Битола, атлетичарите од АК „7-ми Ноември“ од Гевгелија понижија успеси и трето место во екипен состав.
Нивните тркачки способности ги измерија во конкуренција на 800 тркачи, претставници на атлетски клубови од 8 земји од Балканот: Македонија, Турција, Косово, Бугарија, Романија, Хрватска, Албанија и Србија.

Најуспешен настап на еден чекор до пиедесталот имаше гевгелиската претставничка од АК „7-ми Ноември“ Цеца Србова која го освои високото второ место со време од 21 мин и 55 сек на трката од 5 километри.

Втор забележителен успех имаше во трката на 5 километри за мажи, гевгелискиот атлетичар Атанас Епов кој стигна четврти на целта со време од од 17 мин и 06 секунди.

Третиот успех на гевгелиските учесници е достигнувањето на Тодор Анчев во трката на 10 километри каде тој истрча како 8-ми на целта, со време опд 39 мин и 44 секунди.

Останатите достигнувања на тркачите од Гевгелија се:
- Стојан Делев со пласман како 10-ти на трката од 5 км, со време од 18 минути и 50 секунди,
- Ристо Чалков 11-ти, на трка од 5 км. и
- Никола Ковачев се пласираше на 16 место на трката од 10 км.

Сепак, улиците на Битола со градските трки од 5km, 10 km и полумаратонот од 21 километар денеска ги преплавија 800 учесници, а меѓу нив и 17-члената екипа на атлетичари-тркачи од Гевгелиски „7-ми Ноември“: Тодор Анчев, Никола Ковачев, Кристијан Прошевски, Игор Коцевски, Драган Ристов, Ангел Делиќ, Атанас Епов, Ристо Чалков, Стојан Делев и Дарко Прошевски (од машкиот тимски состав) и Валентина Узунова, Данче Крајчева, Русимка Динева, Кристина Узунова, Магдалена Јованова, како и Цеца Србова и Цеца Нечевска (од женскиот тимски состав на АК од Гевгелија).

Преглед на резултатите:

21к Балканско Мажи
1. Ilie Alexandru Corneschi - Romania
2. Ahmed Alkanoğlu - Turkey
3. Dario Ivanovski - Macedonia

21k Балканско жени
1. Marinela Nineva - Bulgaria
2. Liliana Maria Dragomir - Romania
3. Neja Kršinar - Slovenia

10k Мажи
1. Димитар Петровски
2. Кристиан Стојани
3. Трајче Илијевски

10k Жени
1. Билјана Кираџиева
2. Душица Јанковиќ
3. Марина Домазетовска

5к Мажи
1. Пепи Анакијев
2. Кристијан Наумовски
3. Michaël Van Baelen

5k жени
1. Милена Чкрипеска
2. Цеца Србова
3. Мери Чкрипеска

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.