Топ Новости

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Понеделник, 18 Октомври 2021

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список на општина Богданци, при излезност од 58,81% до 18:30 часот, кандидатот на СДСМ за градоначалник на општина Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг на Локалните избори 2021.

При излезност поголема од 1/3 од електоратот изборот на градоначалник се завршува во првиот изборен круг ако еден од кандидатите освои мнозинство гласови од граѓаните кои гласале. Во Богданци во недела, на гласачкиот ден, точно 50,70% од гласовите отидоа под реден број 12 и му донесоа победа на досегашниот градоначалник Блаже Шапов.
Шапов останува на својата позиција градоначалник и следниот мандат 2021-2025. Тој освои 2.128 гласови.

Мнозинство во Советот на општина Богданци обезбеди СДСМ со освоени 38,53% од гласовите наспроти ВМРО-ДПМНЕ кој освои 34,19%. ГИ е третопласирана со 11,75% освоени гласови, Левица со 9,63% и ЛДП/ДОМ со 1,12%.

За 380 гласови зад Шапов заостанува кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Марјан Пеев, кој нема да има шанса за втор круг изборен натпревар со старо-новиот градоначалник.
Независниот кандидат Ристо Џаков освои 86 гласови, што е 2,05% од вкупниот број гласови од изборниот ден во општина Богданци.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.