Топ Новости

Партизан-Гевгелија со победа на скопски „Шампион“ - 30:22

Сабота, 30 Октомври 2021

Tрета победа на ракометарите на гевгелиски „Партизан“ во рамки на групата Б од Првата ракометна лига - тие попладнево на домашен терен ја совладаа екипата на „Шампион“ од Карпош-Скопје со резултат од 30:22, во 7-то коло.

Гостите од Скопје добро се држеа во текот на провто полувреме, после одличниот старт и водство од 0:3 за Шампион, домаќините успеаја да се вратат и за првпат да поведат со 6:5. До крај на полувремето се играше израмнето, а во завршните две минути Партизан обезбеди предност од 16:14 на полувреме.

На почетокот на второто полувреме со серија од 4:0 гевгелискиот ракометен тим „Партизан“ направи одлично водство од шест гола кое беше недостижно за „Шампион“ кој на натпреварот настапи со девет ракометари и немаше сили за изненадување.

Во екипата на „Партизан“ сите голови ги постигнаа пет ракометари, а најефикасен беше Тодор Узунчев со 12 погодоци, потоа Горан Лисичков кој постигна шест гола. Во тимот на „Шампион“ со девет погодоци најефикасен беше Кристијан Тодоровски..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.