Топ Новости

Новак постигна нов рекорд - 418 победа како бр.1 на АТП

Четврток, 04 Ноември 2021

Новак Ѓоковиќ постави нов рекорд што Роџер Федерер повеќе не може да го врати во колекцијата на успеси.

Новак со победата над Мартон Фучовиќ стигна до 418. победа како број 1 на АТП листата.

На тој начин го престигна Роџер Федерер, кој последен пат беше најдоброрангиран, во оваа категорија рекорди, во јуни 2018 година.

Посебна нота на овој податок дава тоа што Новак овој рекорд го достигна на 34 години, Федерер на 37 години стигна до 417 победи.

Извесно е дека Федерер никогаш нема да го надмине овој рекорд, моментално е 14-ти на листата, го чека нов пад поради неактивност, се очекува да игра на мал број турнири во кариерата.

Од друга страна, Новак се уште галопира по нови рекорди, пред се најважниот - бројот на Грен слемови.

Тој ќе го нападне својот 21. пехар во Австралија доколку протоколите не предизвикаат пресврт, што би го оддалечило од Надал и Федерер кои имаат по 20 титули.

Интересно е што Рафа е само шести по бројот на победи како најдобар играч на светот, со 250 триумфи.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.