Топ Новости

Ерменија-Македонија: 0-5

Четврток, 11 Ноември 2021

Македонската фудбалска репрезентација се доближува до остварувањето на својот сон за учество на Мундијалот во Катар по денешниот успех на гостувањето во Ерменија и победата од 0-5.

Вечерва македонските репрезентативци успеаја да ја декласира Ерменија со 5 гола во мрежата на домаќинот во Ереван, со што ги одржаа шансите за второто место во квалификациската група на патот кон Мундијалот во Катар.

Херој на Македонија без сомнеж беше Енис Барди, кој освен што ја надмина повредата, дополнително мотивиран на своето капитенско деби даде хет-трик. Фудбалерот на Леванте првпат во својата кариера даде три гола на еден натпревар, го покажа целосниот потенцијал и блесна во Ереван, за многу важна победа против директниот ривал.

Традиционално, стрелецот на хет-трик во светскиот фудбал ја добива топката со која е завршен натпреварот. Така, од соблекувалната на Македонија се појави слика на Енис Барди, заедно со Езџан Алиоски се пофали со топката од Ереван. Покрај тоа, топката која ја доби денешниот капитен е со потписи од фудбалерите на Македонија, за спомени.


ФОТО: Gol.mk Last modified on Четврток, 11 Ноември 2021 - 22:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.