На работа само вакцинирани, или со негативен ПЦР тест

Понеделник, 22 Ноември 2021

Новите анти ковид мерки што ги предлага Кризниот шаб според Комисијата за заразни болести попладнево беа разгледани на заедничка средба помеѓу министерот за здравство и претставници на синдикалните организации во УПОЗ и во здравството.

На состанокот синдикатите не се спротивставиле на мерките предложени од кризниот штаб, но побарале:
- Новите мерки да стапат на сила 14 дена после донесувањето од Владата;
- после вакцинирањето работникот да може да користи два слободни работни дена, платено отсуство,
- а оној што ќе одбие да се вакцинира при правење на задолжителен PCR тест истиот да биде на трошок на работодавачот, а не на работникот.

Овие мерки треба да бидат разгледани на утрешната седнца на Владата на РСМ.
Министерот Филипче најави дека истите ќе важат и за јавните и за приватните институции како барање и реакција од Стопанските комори во државата. 

Last modified on Понеделник, 22 Ноември 2021 - 19:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.