Топ Новости

Признанија за Аблаков, Минчев и Минов од ПСК „Двете Уши“

Сабота, 27 Ноември 2021

Посветените долгогодишни спортски активности оставаат трага. Ако се доброволни за нив нема медали и пехари, но затоа пак благодарноста за опсојувањето е тука од спортските колеги.

Таков чин на укажано внимании за долгите спортски патеки низ висините на нашата земја неделава им беше укажана на тројца активни членови на Планинарскиот спортски клуб „Двете Уши“ од Гевгелија.

Во знак на БЛАГОДАРНОСТ за постигнатите резултати во планинарството и дадениот личен придонес за афирмација на планинарството ПОСТХУМНО беа доделени Признанија на Ѓорѓе Аблаков, Душко Минчев и Илија Минов. Признанијата ги примија членовите на нивните семејства, а ги врачи претседателот на Собранието на ПСК „Двете Уши“.

Чинот беше реализиран во присуство на членовите на Собранието на ПСК кои неделава одржаа Годишно Собрание за 2020 година и Изборно Собрание за „Двете Уши“, најмладиот планинарски спортски клуб во Гевгелија, меѓу кои се и планинарски ветерани со децениско искуство од висините и планините.

Фото: Фејсук „Двете уши“ Гевгелија.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.