Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Сребрен медал за Валентина на Strumina Trail

Недела, 28 Ноември 2021

Валентина Узунова - жена која не знае за пораези. Неделава освои трето место и сребрен медал на традиционалната спортска манифестација Strumina Trail што се одржува по осми пат во градот под Исарот, Штип.

Таа е рдовен медалист во женска конкуренција на спортските настани во државата во категоријата 50+ , заради ретките тркачки на нејзина возраст. Но, денеска успехот е поголем и повозбудлив за неа, бидејќи го реализира во конкуренција со сите возрасни категории од женската трка на 18,8 километри низ живописните природни висини на Штип кои дoстигнуваа на места и 700 мнв, а таа се избори за трето најдобро време од 2 часа, 9 минути и 21 секунда.
Валентина и оваа своја трка, и оваа своја победа ја посвети на болните од Пулмонална хипертензија и на својата непрежалена пријателка Ѓургица Ќаева која беше претседател на Здружението на „ПХ болните“, но за жал прерано ја заврши својата животна трка за здив.

За квалитетот на теренската траса сведочи видеото направено од Методија Ичев, исто така учесник на трката во машка конкуренција како член на АК „7-ми Ноември“ Гевгелија кој трасата долга 19,4 километри, која тој ја помина за 2 часа и 41 минута. Третиот атлетичар кој настапи на денешната тра во боите на АК „7-ми Ноември“ беше Мијалче Андоновски,

Честитки за атлетичарите на 7-ми Ноември кои остануваат неуморни и забележителни на речиси најважните сортски настани во државата и соседството, со што оставаат белег за спортскиот тренда на Гевгелија.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.