Богданци ја регистрираше 16-та ковид жртва

Четврток, 02 Декември 2021

Пациент на 58 годишна возраст со дијагноза ковид-19 кој починал во болнички услови, денеска е регистриран како 16-та ковид жртва од општина Богданци. Ова загуба ја испишува 107-та ковид жртва во регионот на ЦЈЗ-Гевгелија.

Денеска ИЈЗ-Скопје во својот дневен ковид извештај информираше за 17 починати лица, 333 нови случаи на заразени со корона и 376 оздравени во рамки на државата.

Во регионот на ЦЈЗ Гевгелија денеска се регистрирани 5 новозаразени (Гевгелија 3, Богданци 2), и 14 оздравени (Гевгелија 9, Богданци 5).

Моменталната ковид состојба во регионот е следнава:
- Гевгелија во моментот има 119 активни на ковид-19;
- Богданци има 32 активни на вирусот корона, а
- Дојран има 4 активни лица на ковид-19.

Вкупниот број на активни во државата денеска изнесува 8.040 лица и е опаднат за разлика од вчера..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.