Топ Новости

Лора Шепард - ќерката на првиот американски астронаут полета во вселената

Понеделник, 13 Декември 2021

Лора Шепард Черли (74) била ученичка кога нејзиниот татко, пилот на американската морнарица, прв пат полетал во вселената. Таа самата полета во саботата, заедно со уште шест патници, во кабината на вселенското летало „Blue Origin New Shepard“.

Капсулата со екипажот на вселенскиот брод со кој патниците беа лансирани во вселената е дизајнирана да достигне висина од 106 километри пред да се врати на Земјата

Целиот лет, од полетувањето до враќањето на Земјата, треба да трае нешто повеќе од 10 минути, а екипажот треба да почувствува неколку минути бестежинска состојба на самиот врв на суборбиталниот лет.

Вселенското летало Безос го доби името по Алан Шепард, кој влезе во историјата во 1961 година како втор човек во светот (по Гагарин) и првиот Американец што полета во вселената, во 15-минутен суборбитален лет како еден од астронаутите на НАСА.

По успешното слетување во Атлантикот, Шепард стана национален херој, се одржаа паради во Вашингтон, Њујорк и Лос Анџелес, а беше примен од тогашниот американски претседател Џон Кенеди. Десет години подоцна, Шепард одеше на Месечината како командант на мисијата Аполо 14.

Laura Shepard Черли е еден од двајцата почесни патници кои не плаќаат за патување со Blue Origin, а другиот е Мајкл Страхан (50), пензионирана ѕвезда на Националната фудбалска лига, поранешен играч на Њујорк Џајантс, спортски аналитичар и ко-домаќин на Добро утро Америка на ABC.

Ним им се придружија уште четворица помалку познати луѓе, многу богати поединци, кои издвоија непозната, но веројатно голема сума пари за своите места.

Како реагираа на бестежинската состојба вселенските летачи на Блу Оринџ, погледнете од видеото. Ова е моментот на полетувањето.
Last modified on Понеделник, 13 Декември 2021 - 20:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.