Топ Новости

Бадеми - чувари на срцето, ја подобруваат мозочната активност

Сабота, 18 Декември 2021

Бадемите како коскесто овошје се пригодни апетисани со пијалок во друштво, но нивнаото конзумирање освен вкусно задоволство има и добра, корисна страна за органите во човековото тело. Иако бадемите се исклучително добри и ја забрзуваат работата на нашите органи, сепак не треба да претеруваме со нив. Меѓутоа, кај нас доста е „популарно“ да се купат околу сто грама од овој плод и да се грицка во текот на денот, но и оваа навика не е нешто што се практикува секој ден.

Затоа, пожелно е секој ден да се консумираат бадеми во помали количини.

Еден од најдобрите начини за консумирање на дневен внес на бадеми е наутро да изедете неколку натопени парчиња, што може да биде исклучително корисно за вашето тело – како и на секој на кого му треба „кец во ракав“ во овој студен период, пишува „Healthline“. .

Натопени бадеми

Потопете четири до пет бадеми во сад со топла вода и додадете малку сол. Потоа покријте го садот со капак, крпа или алуминиумска фолија и оставете го да отстои преку ноќ или осум часа.

Наутро исцедете ги бадемите и измијте ги. Потоа, на вас зависи дали сакате да ги оставите малку да се исушат или веднаш да ги консумирате.

Зошто е ова добро за нас?

Натопените бадеми се најдобар извор на влакна, протеини и здрави масти, како и одличен извор на витамин Е и магнезиум. Витаминот Е е корисен за косата, за еластичност на кожата, а магнезиумот помага при можочната активност и спречува појава на Алцхајмерова болест. Бадемите се богат извор на антиоксиданти кои се концентрирани во кафениот слој на кожичката, а тие помагаат при оксидативниот стрес, предизвикан од слободните радикали во телото.

Бадемите се особено важни затоа што можат да не заштитат од неколку хронични болести, вклучително и срцеви заболувања и дијабетес тип 2! Редовното внесување на бадеми може да влијае на слабеењето, да го намали нивото на лошиот холестерол и позитивно да влијае на работата на срцето. Внесувањето на бадемите во секојдневната исхрана е олицетворение на благосостојба и здравјје.Last modified on Сабота, 18 Декември 2021 - 05:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.