Топ Новости

Новак Ѓоковиќ – најдобар спортист на Европа за 2021 година

Недела, 26 Декември 2021

Светскиот рекет број 1 и српски тениски ас,Новак Ѓоковиќ по четврти пат во својата кариера е избран за најдобар спортист во Европа за 2021 година.
Првиот светски рекет доби најмногу гласови во изборот кој традиционално го организира Полската национална агенција (ПАП), избор во кој учествуваа 26 новинарски спортски агенции. а српскиот тенисер беше избран пред Роберт Левандовски и Макс Ферстапен.

Ѓоковиќ кој оваа година освои три гранд-слем титули победи со 172 поени и за него ова признание е четвртто во кариерата по 2011, 2015 и 2018 година.

Србинот освои 39 бода повеќе од фудбалерот на Баерн Минхен (133) и 47 повеќе во однос на возачот на Ред Бул. Во топ 10 влегоа уште норвешкиот атлетичар Карстен Вархолм, холандската атлетичарка Сифан Хасан, словенскиот велосипедист Тадеј Погачар, грчкиот кошаркар Јанис Адетокумпо, италијанскиот спринтер Марсел Џејкобс, сведскиот атлетичар Арманд Дуплантис и норидската скијачка Норвежанката Тереза Јохауг.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.