Топ Новости

Јануарски корона скок во ЦЈЗ Гевгелија и во државата

Недела, 09 Јануари 2022

Денеска во државата бројот на корона активни граѓана по втор пат од почетокот на пандемијата стана петтоцифрен број, ја надмина 10.000-та и изнесува 10.578 лица заразени со ковид-19.

Трендовски во пораст е и корона инциденцата во регионот на Центарот за јавно здравје Гевгелија, каде во изминатото деноноќие се регистрирани нови 30 позитивни на вирусот корона. Од тоа 26 во Гевгелија, 3 во Богданци и 1 во општина Дојран.

Од почетокот нановата 2022 година до денеска бројот на заразените во регионот порасна за 96 лица. Територијалната присутност на вируленцијата е поголема во Гевлелија со нови 80 заразени во првите 9 дена од јануари. а по 8 новозаразени лица во истипт период бележат и општина Богданци и општина Дојран.

Денешната ковид слика во регионот е следна:
- Гевгелија има 181 активни на ковид-19 во моментот;
- Богданци има 37 активни лица на ковид-19, и
- Дојран има 7 активни лица на ковид-19.

Тоа значи дека за само 9 денови од јануари, сликата на корона активните во регионот на трите јужни општини се дуплирала, исто како и во државата. Од 4.828 корона активни на 1 јануари денеска се 10.578 активни, што е повеќе од двоен пораст на новоинфицираните граѓани со коронавирусот. Ова е данокот на празничните дружења, зближувања и олабавената примена на антиковид протоколите од страна на граѓаните..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.