Почина легендарниот германски актер Харди Кругер

Четврток, 20 Јануари 2022

Германската филмска ѕвезда Харди Кругер почина на 93-годишна возраст. Актерот починал во средата, на 19 јануари, во својот дом во Калифорнија.

Неговата Агенција за глумаа ја потврди тажната вест:

„Неговата топлина на срцето, радоста на животот и непоколебливото чувство за правда го направија незаборавен!“, напишаа оттаму и изразија сочувство до неговата сопруга Анита.

Харди беше глумец и писател. Од почетоците во 1944 година, се појави во повеќе од 60 филмови. Беше ѕвезда во Германија и ширум светот. Глумеше и во филмовите „Хатари!“, „Летот на фениксот“. Кругер беше најпознат по неговите улоги во „A Bridge Too Far“ во кој глумеше со Шон Конери, Мајкл Кејн, Роберт Редфорд, Ентони Хопкинс и Џин Хекман и „The Wild Geese“ со Ричард Бартон.

Во поранешна Југославија, тој е секако најпознат по улогата на германскиот полковник Кранцер во филмот на Вељко Булајиќ „Битката на Неретва“ од 1969 година. (Видео на 4:20 Кругер како германски офицер се чуди зошто ранетите пеат додека тие ја бомбардираат партизанската болница).

Имено, на премиерата на филмот „Битката за Неретва“ пред нешто повеќе од 50 години во Сараево присуствуваа ѕвезди како Орсон Велс и Јул Бринер, а Јосип Броз Тито го издвои Кругер како омилен лик во филмот.

Во текот на животот глумеше во повеќе од 70 филмови и стана ѕвезда во Германија во 1950-тите, но изгради успешна кариера и во странство.

Last modified on Четврток, 20 Јануари 2022 - 15:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.