Топ Новости

За Денот на здравството закажан Протест на матичните лекари

Вторник, 05 Април 2022

По два изведени протести со не работење преку системот „Мој термин“ и неколкуте средби со претставници на Министерствотот за здравство, Здружението на приватните матични лекари од државата најавува незадоволство од постигнатто со што организираат трет протест, овој пат во Скопје.
Одлука за овој потег донел Управниот одбор на Здружението на приватни лекари на РМ, во саботата на 2.04.2022.

На ова одговорија и матичните лекари од Гевгелија кои најавија свое присуство и учество на протестот пред Министерството за здравство во Скопје.

- „Матичните лекари повторно ќе ги затворат своите амбуланти, на 7-ми април, Меѓународиотн Ден на здравството. Оваа година овој ден ќе го одбележиме на ваков начин, за да го искажеме нашиот револт према надлежните институции Министерство за здравство и Фонд за здравствено осигурување на РСМ. Но овој пат ќе ги затвориме амбулантите и ние лекарските тимови-доктор и сестра ќе излеземе пред вратите на МЗ во 12:00 часот во Скопје“, вели претседателктата на ЗПЛРМ д-р Лилија Чолакова Дервишова.

Здружението на приватните матични лекари велат дека остануваат цврсто на своите барања, а тоа е:
- покачување на капитационен бод (како што ни беше ветено до сега),
- бараме пациентите да се водат на ПЗУ а не на докторот за да можеме да користиме боледување подолг временски период, (и ние сме луѓе со свои здравствени проблеми).
- ослободување од казнена политика за административни грешки,
- промена на режим на лекови со цел да не го оптоваруваме секундарно и терциерно здравство за препораки за препис на хронична терапија итн итн
.
За потребите на своите пациенти матичните лекари од Гевгелија ги замолуваат сограѓаните, пациенти да имаат разбирање за нивната потреба од регулирање на нивните работни права и додаваат дека за итните потреби да се упатуваат до Итната медицинска помош во Гевгелија. Сите итни и неодложни здравствени состојби на граѓаните на денот на протестот, 7 април ќе бидат третирани од лекарскиот тим на Брзата помош во Гевгелија.
.
Д-р.Христина Прошева координатор од ЗПЛРМ за Гевгелија, Богданци и Дојран во кое партиципираат 20 матични лекари од регионот, вели дека овие заложби се со цел подигнување на здравствено-услужните вредности на примарното здравство во државата.
- „Старее населението, старееме и ние матичните лекари, а помладокот не сака да работи заради наталожените проблеми во ПЗЗ. Ќе дојде ден кога ќе нема кој да работи во матичните амбуланти. Да го направеме примарното здравство привлечно за младите доктори да ја сакаат оваа дејност,да не си одат во странските држави“ нагласува д-р Прошева.

Четврток, 7 Април пациентите со итни здравствени потреби да бараат интервенција само од ИМП, а својата редовна терапија подобро да ја обезбедат во текот на утрешниот ден.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.