Топ Новости

Реал Мадрид финалист на Лига на шампионите

Четврток, 05 Мај 2022

Со фудбалски спектакл и „не“очекуван кам-бек на „кралскиот клуб“ Реал Мадрид вечерва со победата над Манчестер Сити се избори за учество на 17-то финале од Лигата на Шампионите.

По оној меч со седум гола во Манчестер, во Мадрид следеше неверојатен пресврт кој доведе до елиминација на англискиот премиерлигаш од Лигата на шампионите (2-1 регуларен дел, 3-1 продолженија).

Дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ стартува со мал инцидент. Но, Реал Мадрид не би бил Реал Мадрид ако предвреме застане. Цел натпревар шпанскиот првак немаше шут во голот на ривалот, Сити ја држеше предноста, ама два неверојатни гола на Родриго во 120 секунди го испратија мечот во продолженија во кои дилемите ги реши најдобриот играч на Реал Мадрид, Карим Бензема.

Во мечот за титула мадридистите ќе играат со Ливерпул кој претходно го елиминираа Виљареал. На самиот старт на вториот дел, Реал Мадрид не реализира зицер. Кога сите очекуваа крај, следеше неверојатен момент. Реал Мадрид преку првите шутеви во рамки на голот ги казни промашувањата на Грилиш во претходните акции и дојде до епски, незапаметен пресврт на резултатот. Херој и спасител на „Кралскиот клуб“ беше Родриго, кој двапати го матира сонародникот Едерсон. Двата гола офанзивецот ги постигна во 120 секунди, во 90. и 91. минута, за комплетен шок на гостите, ја анулира негативата од гостувањето во Англија и мечот замина во продолженија.

Уште во воведните минути од екстра-времето падна погодокот вреден победа за домашниот тим. Во 93. минута Рубен Диаз беше невнимателен и го фаулира Бензема во шеснаесетникот. Орсато досуди пенал со помош на ВАР, а очекувано Французинот ја презеде одговорноста и со погодокот против Сити стана трет најефикасен стрелец во историјата на Лигата на шампионите. Сити имаше една сериозна шанса во 105 минута, ама Куртоа ја спаси шансата на Фоден.

За Реал Мадрид ова е седумнаесетто финале во историјата во кое ќе ја лови 14-тата титула во најпрестижното натпреварување. Ливерпул го игра десеттото финале. Мечот за тронот во Лигата на шампионите кое ќе се игра на „Стад де Франс“ во Франција на 28 мај.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.