Топ Новости

Мај – месец за подигање на свеста за менталното здравје

Петок, 13 Мај 2022

Луѓето имаат тенденција да ги напуштаат луѓето кои не ги расположуваат, оние кои не ги смејат, оние кои немаат трачеви да ги раздвижат.
Ужасно површински релации, насекаде околу нас. Станати сме исклучително себични, без тронка емпатија за туѓото ментално здравје кое е табу-тема, како небаре тажните луѓе да се рак-рана во секојдневието. А впрочем тагата е толку вкоренета, што веќе не ја ни перцепираме, што е уште потажно.

Да видите човек со скршена нога, во гипс, ќе го сожалите и ќе му помогнете да ја премине улицата. Но, човек со скршена душа не можете да го видите веднаш, оти гипс душата не ја лекува. Не ја лекуваат ни реченици од типот „ама ти имаш стан и кола, што сакаш повеќе“, „ама ти немаш реални проблеми“, „абе ајде, не биди мрзлив/а“... Оној што не осетил, не знае, но и оној што не осетил треба да се обиде да сфати - во името на скршената душа, со која многу луѓе се борат, исто како со скршената нога, па и многу повеќе. Причини не ви требаат.

Бидете тука за луѓето со скршена душа, препознајте ја.
Мај – месец за подигање на свеста за менталното здравје.

Автор: Мери Јордановска (новинар) - Фејсбук статус.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.