Топ Новости

„Сифулајка блуз“ - најново од гевгелиската група Апсаздан

Среда, 18 Мај 2022

Неуморните дечки од гевгелискиот бенд „АПСАЗДАН“ годинава наполнуваа 24 години од своето основање, значи музичка зрелост, а 18 години од последното (трето) активирање, што значи музичко полнолетство.

Во овој период не мируваа туку се осознаваа музички и генерално со предизвиците на животот. Нивен гуру остана Лазар Самарџиев-Самич (уште една гевгелиска легенда 1951 - 1993), кој се зафати да ги поднаучи нешто за свирење гитара...
- „ Овој пак, како вистински ‘гуру’, несебично и посветено, на моменти и доста строго, почнува да ги учи своите нови пулени на основните финти на ‘Jumping Jack Flash’, ‘Hey Joe’, ‘Don’t Let Me Down’... Секако, тука не изостанува и оној воспитниот, ‘rock & roll’ момент“ - се сеќаваат членовите на „Апсаздан“.

„Сифулајка блуз“ е најновиот музички запис на „Апсаздан“ креиран септември-октомври 2021 година, а вчера се промовира на платформата Јутуб.
Текст: е заедничко дело на членовите на АПСАЗДАН. Музика и аранжман:се заедничко творештво и соработка на АПСАЗДАН со Костадин Динев. Mix: АПСАЗДАН & Костадин Динев.

Бендот престанува активно да работи во 1998 година. Повторно се активира од 2008 до 2010 како АПСАЗДАН & ЧАЛОСАНТЕ МАЛООКИ – во соработка со Марија Стојанова, Вероника Дојранлиева и Драган Гоцевски...
Последново активирање е од 2014, и здрави-живи, ќе видиме до кога ќе трае...
АПСАЗДАН (беа) и се: Љупчо Пашовски, Александар Цуклев и Ѓорѓи Калински.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.