Топ Новости

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Петок, 20 Мај 2022

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во случајот „ТНТ“, којшто го отвори поранешното Специјално јавно обвинителство. За уривањето на објектот „Космос“ во 2011 година на бизнисменот Фијат Цаноски, на девет години затвор е осуден експремиерот во бегство, Никола Груевски, додека на поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски, му е изречена првостепена пресуда од четири години затвор.

Иста казна доби и градежната инспекторка Елисавета Најдовска, додека поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е осуден на три години затвор. Тројца членови на Комисијата за јавни набавки се ослободени од обвинението.

Според пресудата, осудените ќе треба солидарно да ја надоместат штетата којашто му е нанесена на бизнисменот Фијат Цановски во износ од над 683.514.964 денари.

Тие беа обвинети за злоупотреба на службената положба и овластување“. Според обвинението, во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски.

 

Last modified on Петок, 20 Мај 2022 - 15:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.