Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Гевгелија ги чествуваше Светите Кирил и Методиј

Вторник, 24 Мај 2022

Со Златоусотова утринска Ллитургија, Празнична Литија со моштите на 40 светители низ улиците и плоштадот низ Гевгелија, како и настап на Ансамблот „Македонија“ денеска Црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија ги чествуваше Светите браќа Кирил и Методиј, основоположниците на македонското писмо, креаторите на ширењето на писменоста меѓу словенските народи и творците на генерирачкиот цивилизациски придинес за денешницата - писменоста, литературата, книжевноста.

Одбележувањето на овој значаен ден од македонската историја и култура се поклопува со денот кога МПЦ-ОА се стекнува со автоќефалност со што конечно Македонската Црква и духовно се осамостојува.

Видео од денешното чествување во Гевгелија во организација на Црквата именосец на празникот „Св. Кирил и Методиј“ и за прв пат литија со мошти од 40 светители, преподобни и маченици.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.