Топ Новости

Гевгелија ги чествуваше Светите Кирил и Методиј

Вторник, 24 Мај 2022

Со Златоусотова утринска Ллитургија, Празнична Литија со моштите на 40 светители низ улиците и плоштадот низ Гевгелија, како и настап на Ансамблот „Македонија“ денеска Црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија ги чествуваше Светите браќа Кирил и Методиј, основоположниците на македонското писмо, креаторите на ширењето на писменоста меѓу словенските народи и творците на генерирачкиот цивилизациски придинес за денешницата - писменоста, литературата, книжевноста.

Одбележувањето на овој значаен ден од македонската историја и култура се поклопува со денот кога МПЦ-ОА се стекнува со автоќефалност со што конечно Македонската Црква и духовно се осамостојува.

Видео од денешното чествување во Гевгелија во организација на Црквата именосец на празникот „Св. Кирил и Методиј“ и за прв пат литија со мошти од 40 светители, преподобни и маченици.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.