Топ Новости

Грчки ветар

Понеделник, 30 Мај 2022

Брз и освежителен оброк за сите оние кои немаат многу време и трпение за подготовка, а ќе ги изненадите гостите или домшните со лесна закуска. Комбинација на зазики, макарони, варени јајца.

Потребни состојки:
- 1/2 од пакувани тестенини
- 350 мл. јогурт
- 2 коцки фета сирење
- 1 краставица
- 2-3 чешњиња лук
- малку маслинки
- 3 лажици павлака
- 1-2 тврдо варени јајца
- малку свеж зачин
- 2 лажици маслиново масло
- сол по вкус
- малку лимон

Подготовка:
Подгответе и исцедете ги тестенините. Исецкајте ги краставицата, маслинките, лукот, јајцата и посипете ги со свеж зачин. Исецканата содржина ја ставате во садот каде сте ги спремиле за сервирање тестенините.
Додадете овде во садот со состојките од јогуртот, маслиновтоо масло, малку исцеден лимон, и малку изрендана фета.
Пробајте дали после сирењето и јогуртот смесата има потреба од сол и посолете. На крај додадете ја павлаката и се повторно промешајте.

Добар апетит !Last modified on Понеделник, 30 Мај 2022 - 23:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.