35 издание на ФОЛК ФЕСТ Валандово

Среда, 08 Јуни 2022

Како во добрите времиња, „Фолк-фест Валандово“ на јубилејното 35-то издание го врати сјајот на македонската народна песна, ја врати радоста што музиката ја носи.

На трите фестивалски вечери настапија доајените на македонската песна, уметници кои ги афирмираат фолклорните вредности во земјава и надвор од неа, како и изведувачи кои ја негуваат македонската фолк песна. Во фестивалската сала „ЈанкоУзунов“ во Валандово, на годинашното јубилејно фолк издание се натпреваруваа 23 композиции творени во духот на македонската фолк музика.

За победник е избрана композицијата "До мојот последен ден" изведена од Пепита Бојкова, Песната е дело на Филип Пешевски (поп пејачот), аранжманот е на Никола Автовски, додека текстот е на Борче Нечовски. Пепитаизјавува дека е ова нејзина прва песна, но победничка песна. Значи дебитанско претставување и прва победа на младата валандовчанка Пепита пред својата публика во Валандово.

Второтопласирана е композицијата "Стариот јавор", интерпретирана од Лилјана Прнаркова, а за трето место беше избрана композицијата "Изгубени души" на Ефто Пупиновски.
Куриозитет на фестивалот, или гласачка навика е што за прв пат на валандовскиот фестивал, првите две награди ги понесоа пејачки- валандовчанки

Покровител на Фестивалот е општина Валандово. Градоначалникот Перо Костадинов во оваа прилика истакна: „Фолк Фест - Валандово, е еден од симболите на нашата заедница и традиција која ја негуваат и надградуваат многу генерации. Фестивалот има исклучително културолошко значење и истиот е еден од симболите на нашата идентитетска посебност.“

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.