Топ Новости

СДСМ Гевгелија: Еколошка неодговорност на ДПМНЕ

Петок, 17 Јуни 2022

Од општинската организација на СДСМ Гевгелија реагираат за неактивноста на полето на екологијата и заштитата на животните ресурси кога е во прашање чистата вода за пиење, од страна на раководните лица кои се партиски кадри на ВМРО-ДПМНЕ. . Станува збор за неинтервенцијата на ЈПКД „Комуналец“ на просторот во атарот на Мрзенци каде има излиено вода по линија на канализационата мрежа, а истата е во близина на бунарите за вода од кои се снабдува Гевгелија и уште неколку населени места.
Во реакцијата на СДСМ се вели:

- „Новите бунари за водоснабдување на Гевгелија и неколку населени места лоцирани во атарот на Мрзенци загрозени од понирачки води на канализациониот систем кај Мрзенци. Веќе 3-4 недели овој терен е под нечиста вода и претставува еколошка закана за бунарите за вода од кои се снабдува Гевгелија.
Водоснабдителниот и канализациониот систем се оддалечени 250-300 метри помеѓу себе, а се под надлежност на ЈПКД "Комуналец" Гевгелија.
Раководниот кадар на Комуналец е партиското решение на градоначалникот Сарамандов и двајцата од ВМРО-ДПМНЕ.
СДСМ Гевгелија повикува на интервенција од страна на лажните одговорни душегрижници од ДПМНЕ пред да настапи поголема еколошка катастрофа со водените ресурси и здравјето на граѓаните“ - велат од СДСМ Гевгелија.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.