Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Мигранти пронајдени во воз на Железничка станица Гевгелија

Четврток, 23 Јуни 2022

Мигрантските маки изгледа се одвиваат во два правца - како да стасат до некоја од земјите на Западна Европа и како да се вратат назад откако ќе ги протерат поради нелегален престој во државата.

Гевгелија како точка од зацртаната транзитна рута на мигрантите ја има несаканата улога да регистрира голем дел од нивните премрежја на патот кон Европа, и назад.

Во вторникот на 21.06.2022 во 20.00 часот на Железничка станица Гевгелија, пронајдени се девет мигранти. Тие биле сместени во товарен воз, кој пристигнал од Табановце и ја пропатувал цела држава до Железничката станица во Гевгелија, без да бидат регистрирани од другите полициски служби.

Полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица“ при редовна проверка на товарните вагони пронашле девет лица-илегални мигранти. Мигрантите биле од Куба и Индија (еден од Куба и осум од Индија).

Лицата биле предадени во Транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија за понатамошна постапка.

Сличен обид за нелегален транспорт во товарно возило и прикриен обид за влез во државата имале и тројца мигранти од Авганистан пред 10 дена, поточно на 14 јуни. Мигрантите скриени во полуприколка од товарно возило „Рено“ биле пронајдени на Граничен премин Стар Дојран. Полициските слѕжбеници ги пронашле при контрола на возилото кое било со турски национални ознаки, управувано од В.О.(48). По извршените гранични проверки, на возачот и товарното возило им било дозволено да остварат влез во Северна Македонија, а мигрантите биле спроведени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ - Гевгелија за понатамошна постапка.

Скриените транспортни обиди на мигрантите во двата случаја се откриени од полициските службеници за гранични работи.

 

Last modified on Четврток, 23 Јуни 2022 - 22:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.