МВР: Во месец јули спречен илегален транспорт на 252 мигранти

Недела, 24 Јули 2022

На подрачјето на надлежност на полициски службеници од Полициска станица Богородица во текот на месец јули спречен е илегален транспорт на вкупно 252 мигранти. Tие се пронајдени во пет акции, а приведени се вкупно 7 лица.

Поседниот случај е регистриран вчера на подрачјето на општина Богданци. На место викано „Каменот“ во Богданци, околу (23.07.2022 г.) во 23.30 часoт полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Стар Дојран“ го лишиле од слобода Д.М.(44) од Скопје. При преглед во товарно возило „Сканиа“ со приколка, кое го управувал, биле пронајдени 86 лица мигранти од Пакистан, Сирија и Индија, меѓу кои имало и малолетници.
Мигрантите биле пренесени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија.
Возачот бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Најголемиот телегален транспорт на мигранти, во текот на овој месец, е регистриран на 9 јули кога во во товарно моторно возило „Ивеко“ со приколка, биле пронајдени 87 мигранти.
Извршителите на кривичното дело „криумчарење мигранти“ биле 43-годишен скопјанец и 26-годишен жител на Арачиново, и двајцата биле приведени на автопатот кај Клучка „Миравци.

Следуваат извештаите за спречен илегален транспорт на 61 мигранти пронајдени во автобус кој сообраќал на на автопатот А1, на делот Миравци – Демир Капија. (на 05.07.2022 во 22.00 часот), во контрола која ја спровеле полициски службеници од Полициската станица за граничен премин Богородица.

На 13.07.2022 околу 05.00 часот на магистрален пат кај с.Смоквица пронајдени се 14 лица мигранти во возило марка „Ауди“.

Последниот регистриран случај на криумчарењее мигранти во јули годинава е евидентира на 21.07.2022 во 18.00 часот на патот Гевгелија - с.Богородица, на место викано „Поново мовче“, кога полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ го лишиле од слобода С.А.(47) од Скопје. На местото било забележано како во неговото возило „Фиат Линеа“, со скопски регистарски ознаки, влегуваат четири лица. При обид да биде извршена контрола на возилото, три од лицата се дале во бегство, нo набргу биле фатени, при што било констатирано дека се од Пакистан, како и лицето што било пронајдено во возилото. С.А. бил приведен во полициска станица, а мигрантите биле сместени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија.

По целосно документирање на случаите МВР најави дека за сите сторители ќе биде поднесена соодветна пријава.
Согласно Кривичниот законик на РСМ за ваквите случаи „криумчарење мигранти“ е предвидена казна затвор до 4 години, а во случаите кога мигрантите се малолетни лица, казната е до осум години затвор.

 

Last modified on Недела, 24 Јули 2022 - 13:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.