ВИДЕО: МК маратонец трет на трката во Канада

Понеделник, 01 Август 2022

Македонецот Александар Илиевски третопласиран на првата трка од серијата на Ултра пливачки маратони што се одржува во Робервал, Канада, на езерото Сен Жан.

Со одличен резултат од 7:18.48 часа тој ја исплива трасата од 32 километри на овој 68-ми по ред Интарнационален пливачки маратон и го заслужи третото место.

Достигнувањето на Александар го зајакнува и фактот што од вкупно девет пливачи во машка конкуренција само пет ја завршија трката, и од сите нив тој освои бронзен медал.

Вториот наш претставник Евгениј Поп Ацев го зазема четвртото место со време 7:53.15.

Победник во машка конкуренција беше пливачот од Италија, Едуардо Стокионо со време 6:55.04 часа. Кај жените пливачката од Франција, Дорник Моргане ја освои првата позиција со време од 7:19.08 часа.

Ова е одличен резултат за двајцата македонски пливачи на маратонот во Робервал, Канада. Еве го моментот на пристигнувањето на целта.

Ова е фотографија од пристигнувањето на целта на Александар. Пристигнувањето на целта на Поп Ацев - четвртопласираниот Македонец.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.