Се реконструира патот до Смрдлива вода

Сабота, 06 Август 2022

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место Смрдлива Вода. Изведувач на работите е ЈП "Македонија пат", а инвеститор е Владата на РСМ.

Реконструкцијата на овој излетничко-планински фреквентен пат планирано е да се изведува во фази. Нејзината завршница ќе придонесе кон безбедно одвивање на сообраќајот до ова планинско место и секако олеснителен сообраќаен фактор за развој на локалниот планински туристизам.

Смрдлива Вода е познато излетничко планинско место сместено на 712 метри надмрска височина на Кожуф планина. Оддалечено е од Гевгелија 24 километри. Делницата на патот R1108 почнува од Гевгелија кон Ново Конско, потоа с.Конско се' до Смрдлива вода како последна точка на поврзување на овој регионален пат.

Овој пат целосно беше асфалтиран околу 2004-2005 година, а поради ерозивниот планински терен еве после речиси две децении истиот се реконструира..

Инаку целиот патен правец R1108 има должина од 43,8 километри и завршува до Скијачкиот центар „Кожуф“. Но, стечајот на ова правно лице ги стави вон функција скијачките потенцијали (жичарница, угостителство и услужни дејности), па истиот останува да се реконструира, според програмата на Владата, до локалитетот Смрдлива вода.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.