Одговорноста и вниманието на учесниците во сообраќајот за време на летната туристичка и годишноодморска сезона беше повод за едукативна акција што денеска ја изведе Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот и патиштата при Општина Гевгелија во соработка со СВР Гевгелија.

Акцијата беше изведена на Граничните премини Богородица и Дојран со тамошните полициски службеници кои се во надлежност на СВР Гевгелија.

Беа поделени флаери, ладна вода за освежување, ваучери за кафе, капи и маици со пораката од акцијата „Вози внимателно“
Уморот, долгите колони за чекање на границите поради летниот туристички шпиц особено влијае на концентрацијата на возачот во текот на патувањето, па за да се избегнат сообраќајни несреќи волонтери и полициски службеници од граничните премини на ваков начин ги потсетуваа возачите на одговорност додека се зад воланот

За потребата од акцијата зборуваат податоците за фреквенцијата на Граничните премини во изминатите два дена која изнесуваше 75.000 патници, од кои над 31.000 македонски државјани.

Фото: ОСБСП

 

Продолжениот празничен викенд и неработниот ден „Илинден“ ги преплави граничните премини за излез од државата кон Грција и најжестоко го најавува летниот августовски туристички шпиц.

Така е и на двата јужни премини, ГП „Богородица“ и ГП „Дојран“. Колоната со возила за излез од Богородица достигна се' до Вардарски рид, уште од утринава до пладне, а возилата на оваа делница од автопатот „Пријателство“ не секнува ниту во текот на денот. Колоната на ГП Дојран утринава се протегаше дури до плажата Гранико, долга еден километар.

Гевгеличани ги паметат туристичките гужви уште од времето на 60-70 години на минатиот век кога по автопатот Е-75 се формираа колони од странски возила што чекаа да ја преминат границата, а најдолгата колона во шпицот на летната сезона се протегаше се' до мотелот „Вардар“. Така е и денеска, ама во три сообраќајни ленти.

За денешната гужва сведочи и ова видео снимено од висините на Вардарски рид од Д.Стојанов.

Според православниот календар денеска, 30 јули, се одбележува денот на света великомаченичка Марина, во народот познат како Огнена Марија, која се почитува како борец за христијанската вера и заштитничка на жените.

Според народното верување, Света Марина пали и казнува со оган и како и Свети Илија кој казнува со гром, спаѓа во огнени светци.

Обичај е да на овој празник, кога поради големата жештина гори и небото и земјата, ништо да не се работи, а домашните обврски да се сведат на минимум.
Поради горештините, сувата трева и немањето дожд се случуваат чести опожарувања, па народот ова го смета за огнен гнев и казна на Огнена Марија.
Во преданијата има примери за оган и громови кои во врелите празнични денови го палеле житото, сеното и домовите на луѓето кои работеле на овој празник.

Гевгелија го памети огнениот ден на 30 јули 2019 година кога изби пожар во станбена зграда на ул. „Ристо Чавдаров“ бр.25 при што изгореа шест стана, а многу повеќе беа оштетени.

Солидарна Гевгелија, со донации од Општината, од Здруженија, од граѓански прилози успеа да им помогне во маката да го обноват својот дом и кровот на зградата за станарите од опожарената зграда

Гевгеличани го паметат овој огнен ден. Да бидеме претпазливи на горештините и лесно запаливите работи и простор со и околу кои работиме.Во туристичките места Калитеа и Афитос во Грција оштетени се повеќе автомобили со македонски регистрации, јавуваат тамошните гости, туристи.

Фотографиите ги објави ФБ страницата Грција уживо наменета за информации за српските туристи кои се на одмор во Грција.

На фотографиите се гледаат три автомобили со скршени стакла. Два автомобили имаат табличли од Битола.

Администраторот препорачува сите вакви инциденти да се пријават во полициската станица во Касандрија и да се бараат снимки пд камера за да бидат откриени насилниците и вандалите.

- „Ако некој од вас е меѓу нив, веднаш појдете во полиција во Касандра, многумина веќе пријавиле и инсистирајте да ги погледнат камерите на целиот пат бидејќи тоа не се случило на едно место, туку на неколку локации“, напиша еден од членовите на групата.

Инцидентот се случил вчера попладне.

 

Во полноќните часови полициски службеници од ПС Гевгелија пронашле 88 мигранти, кои биле предмет на „нелегален транспорт на мигранти“ низ територијата на општина Гевгелија. Групата била превезувана со товарно моторно возило, а возачот е приведен.

Во полицискиот изваштај од Полициска станица Гевгелија до МВР стои наведено:

„Денеска (27.07.2022) во 00.15 часот на место викано „Нова Петла“ во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија го лишиле од слобода А.С.(35) од с.Ињево, радовишко. На местото, полициските службеници запреле товарно возило „Сканиа“, со прилепски регистарски ознаки, со полуприколка и при преглед во полуприколката биле пронајдени 88 лица мигранти (56 од Сирија, 21 од Пакистан, 10 од Индија и 1 од Јемен), од кои 12 се малолетници.
Мигрантите биле сместени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија, а А.С. бил задржан во полициска станица. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава“ - се вели во извештајот на МВР.

Ова е најголема поединечна „фатка“ на мигранти на подрачјето на општина Гевгелија. Во текот на месец јули до сега во Гевгелиско полициските службеници на ГП „Богородица“ и ПС Гевгелија имаат спречен трансфер на вкупно 340 мигранти, само во патниот сообраќај. Инаку, нелегален транспорт откриваат и надлежните во железничките товарни возила.

Според Кривичниот закон на РСМ за делото „криумчарење мигранти“ предвидена е казна затвор до 4 години, а ако мигрантите се малолетници казната затвор е максимално до осум години затвор.

 

Неделна ноќна вожња со мотор за 43 годишен дојранчанец завршила со сообраќајна несреќа и тешки телесни повреди.

На 24.07.2022 во 22.30 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на регионален пат од Стар кон Нов Дојран, М.А.(43) од Нов Дојран, управувајќи мотоцикл „Сузуки“, без регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од коловозот.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, констатирани од дежурен лекарски тим во Општа Болница Гевгелија.

Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Гевгелија.Од полноќ бензините се намалуваат за еден денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новите малопродажни цени на горивата се следниве:
- Еуросупер БС-95 ќе биде 95,5 денари за литар,
- Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 98 денари за литар,
- Дизелот по цена од 96 денари за литар.
- Екстра лесното масло за домаќинство од полноќ ќе се продава по цена од 94,5 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот се зголемува за 0,374 ден/кг и ќе изнесува 52,840 ден/кг.

Новите цени почнуваат да се применуваат на сите бензински во државата од 00:01 часот, на една минута после полноќ, значи од 26.07.2022 година.- „Пожарот на месноста Погана е ставен под контрола. Веќе се' е изгаснато таму. Ништо не гори. Таква е состојбата од утрото после 08 часот, со двочасовните прелети на армискиот хеликоптер и гаснењето на терените на Погана. За превентива на терен распоредени се екипи кои го контролираат теренот за евентуално разгорување на недогорените згаришта“ изјави за GevgelijaNet заменик командирот на ТППЕ Гевгелија, Дејан Иванов.

Заедно со едно противпожарно возило од ТППЕ Гевгелија и тројца пожарникари денеска на теренот остануваат и силите од ШС „Кожуф“ од Гевгелија и Комуналното од Богданци, лица од Дирекцијата за заштита и спасување, Доброволното противпожарно друштво од Дојран со едно ПП возило и пожарникари од ТППЕ Неготино. Од утрово на терен беа и екипи на ТППЕ од Струмица.

- „Во моментот со лесно теренско возило се контролира теренот, а се интервенира на можни разгорени згаришта со грбни торби наполнети со вода. Ѓавото е спасено. Изгоре само една празна шупа на крајот од селото. Нема опасност ниту за селото Грчиште. Цела Погана е изгасната“, вели заменик командирот на ТППЕ Гевгелија Дејан Иванов.

Градоначалникот на Богданци со фејсбук статус се заблагодари на сите кои придонесоа во акцијата за гаснење на пожарот на Погана.

Вака изгледаше последната утринска интервенција на армискиот хеликоптер кој го гаснеше пожарот на Погана. Зад него остана само чад од опожарените места кои догоруваа после интервенцијата со водените ведра од небо:

Огнената ноќ на Погана со локализирана активност на пожарот некаде пред полноќ, ги остави без сон жителите на Ѓавото, а утрово поради ветерот се разгоре и пламените јазици почнаа да се движат од с.Ѓавото кон с.Грчиште.

Од Центарот за управување со кризи јавуваат дека кај с.Ѓавато пожарот е запрен на 100 до 200 метри од селото. На терен за гаснење на пожарот моментално се екипи на ДЗС од Валандово -тим за брз одговор со 13 вработени,Комуналец од Богданци со 10 луге, ДППД Дојран со 1 цистерна ,ТППЕ Струмица со 1 теренско возило со пумпа и 5 пожарникари, ТППЕ Гевгелија со 15 пожарникари.
Хеликоптер на АРСМ пристигнал во 06.00 часот  и веќе 11 пати има  дејствувано истурајќи вода на опожарените места, јавува ЦУК. 

Синоќа после 11 часовна борба со опожарените терени на Погана, со голем ангажман на пожарникарите и лицата коишто го бранеа селото Ѓавато од огнената стихија, огнот е контролирано пресечен на 150 метри од селото и свртен во правец на црквата и гробиштата и не е навлезен во селото, според досегашните информации од ЦУК.
Дежурните пожарникарски мешани екипи беа распоредени со возила на 50 метри во линија пред селото со дежурни ТППЕ сили опремени со шест ПП возила-цистерни во намера да ја одбранат таа линија до утрото кога се очекуваа да пристигнат воздушни сили за гаснење на пожарот.

Според информациите од ЦУК, огнот синоќа зафати само една стара куќа на перферија од селото, која што пожарникарите сесрдно ја геснеле во доцните ноќни часови.

Вака изгледаше Погана вчера попладне пред селото Ѓавото:

Неделниот топол ден, опфатен со портокаловата топлотна фаза во земјата со температури над 40 степен од Целзиусовата скала, го преполни Дојран со гости и туристи.
Најголем број се викендашите кои ги преполнија плажите, шеталиштето, паркинзите, па во недостаток на лежалки се постилаа пешкири и на зелената трева од паркот.

Стар Дојран иако располага со 8.500 сместувачки објекти регистрирани според последниот попис во државата, сместувачќи капацитети за ноќевање се нудат само 1.000. Затоа, поголем дел од посетителите се неделни викенд гости кои освен плажата, езерската вода за разладување, ноќните прошетки и посета на локалните угостителски објекти, во текот на ноќта го напуштаат Дојран.

Се' на се' Дојран пулсира задоволно и на +40.

 

Страница 2 од 229

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.