Топ Новости
Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици денеска беше испочитувана и во Богданци.За празникот Богојавление -Водици утрово…
Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици денеска беше испочитувана и во Богданци.За празникот Богојавление -Водици утрово…
Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија Featured
Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе жител на Гевгелија денеска беше најуспешен на…
Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран Featured
Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во водите на Дојранското езеро му се посреќи…
Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022 Featured
Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата крводарителска акција за 2022 што ја организира Црвениот…
Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран Featured
Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на противпожарна опрема од Амбасадата на Германија во Р.С.Македонија, наменета…
Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови Featured
Денес е Василица, празник среде некрстените денови.На први јануари по стариот календар, а на 14-ти според новиот се слави Василица…
14 години незаборав за гевгелискиот Хектор Featured
Денес се одбележа 14 годишнината од смртта на Капетан Игор Ѓорески - Хектор, постхумно одликуваниот за воен воздухопловен ветаран, прогласен…
Почина Слободанка Дуева, долгогодишен културен работник на Гевгелија Featured
Слободанка Дуева, (74) долгогодишен културен работник од Гевгелија, директор на Градската библиотека „Гоце Делчев“ од која позиција замина во пензија,…
Страница 1 од 160

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.