Jovanka Dojranlieva

Jovanka Dojranlieva

Лекарската Комисија за одобрување нега од друго лице во Гевгелија за 2 години решила 6.720 барања на граѓаните

На 29 ноември 2021 година започна да функционира првата оформена Лекарската комисија за остварување на правото за надоместок за помош и нега од друго лице создадена да одговори на потребите...

Read more

Документарен филм „Не биди моја приказна – Охрабри се!“

Премиера на документарниот филм против насилството врз жените, во рамките на кампањата 16 денови активизам за борба против насилство врз жените Премиерата е закажана на 7 декември 2023 година, во...

Read more

Антикризни мерки на Владата: По 3.000 денари за пензионерите со најниски пензии, 1200 за основци, 1800 за средношколци

Владата донесе деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра кој е наменет за компаниите и ранливите категории на граѓани. – „Со оваа мерка се опфаќаат 120.000 млади...

Read more

Гевгеличани не се откажуваат од брзото возење по патиштата

Констатацијата од насловот за брзинското возење на гевгеличани го потврдува последната сообраќајна контрола спроведена во неделата на подрачјето на општина Гевгелија, од сообраќајната полиција на МВР, но и во уште...

Read more

Видео: Македонката Барбара со песната „Зајди зајди“ воодушеви на талент шоу

„Зајди, зајди“ станува безвременска химна на Македонија, а кој ја испеал на натпревар ги покосува аплаузите од публиката и жиријата. Последниот таков успех го имаше младата пејачка Барбара Поповиќ со...

Read more

27 Ноември некогаш беше Ден на дрвото, денеска обичен студен ноемвриски ден

Во 2007 година на иницијатива на оперскиот бејач Борист Трајанов во Македонија беше организирана акција за пошумување на голите терени низ државата позната како „Ден на дрвото - засади ја...

Read more

Финансиска поддршка од 16.000.000 денари за Дојран од Буџетот на РСМ

Потпишани договори од големо значење за општина Дојран во вредност од 16.000.000 денари, денеска на свечена седница на Владата на РСМ каде имплементатори се општина Дојран и владините тела Бирото...

Read more

Пејачката група „Распеани Гевгеличани“ гостуваше во емисијата „Качамак“ на ТВ Сител

Најстарата активна пејачка група од Гевгелија „Распеани Гевгеличани“, со над пет децениско искуство, преку својата долгогодишна работа успева да биде препознаена како репрезент на традиционалните фолклорни вредности од Македонија и...

Read more
Page 3 of 93 1 2 3 4 93

FOLLOW ME

INSTAGRAM PHOTOS

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist